Kiedy ukochana osoba rozpoczyna swoją drogę do wyzdrowienia, to normalne, że czujesz się trochę nieswojo. Co mówisz? Jak możesz pomóc? Chcesz być pomocny, ale nie chcesz niepotrzebnych tarć, mówiąc niewłaściwe rzeczy.
Droga zdrowienia, w tym dla rodziny i przyjaciół wspierających ukochaną osobę, może czasami być chaotyczna i pełna prób i błędów. Twoje podejście nie zawsze musi być idealne, ale powinno być konsekwentne i bezwarunkowe.
Silne, wspierające relacje są filarami powrotu do zdrowia. Te wskazówki mogą pomóc Ci poczuć się pewniej we wspieraniu ukochanej osoby w jej trzeźwości.
1. Ustanów zaufanie
Uzależnienie powoduje, że większość związków staje się krucha, więc to całkowicie normalne, jeśli macie skomplikowaną historię. Zbudowanie zaufania w obie strony jest ważnym pierwszym krokiem w pomaganiu osobie uzależnionej w myśleniu o zmianie. Jeśli zostanie zbudowane zaufanie, a pacjent nie będzie się obawiał osądu, będzie bardziej skłonny zwrócić się do rodziny, gdy pojawią się problemy lub chęć nawrotu.
Zaufanie można łatwo podważyć, nawet gdy próbujesz pomóc, więc dobrze jest pamiętać o kilku rzeczach, gdy myślisz o rozmowie z ukochaną osobą o jej uzależnieniu.
- Różne perspektywy. Chociaż możesz chcieć tylko pomóc, ktoś może pomyśleć, że próbujesz go kontrolować. Poczucie utraty kontroli lub uwięzienia może wywołać negatywną reakcję. Zastanów się, jak Twoje działania będą postrzegane z różnych perspektyw.
- Wyeliminuj stres, w tym napięcie w związku. Skłonności do uzależnień często pojawiają się, jako środek do radzenia sobie ze stresem. Jeśli atmosfera w domu jest napięta, osoba może bardziej, a nie mniej, zwracać się ku swoim nałogom.
- Zaufanie jest dwustronne. Budowanie zaufania to proces dwukierunkowy. Nie możesz zbudować zaufania, gdy pozwalasz lub ignorujesz niechciane lub niebezpieczne zachowanie, a Twoja ukochana osoba nie będzie czuła się zaufana, jeśli jej działania są stale kwestionowane bez dowodów.
- Zrozum znaczenie konsekwencji. Osoby w aktywnym uzależnieniu mogą żyć w stanie zaprzeczenia, dopóki ich uzależniające zachowanie nie wymusi negatywnych konsekwencji. Chociaż możesz chcieć chronić ukochaną osobę, oprzyj się pokusie chronienia jej przed negatywnymi konsekwencjami. Będą czuć się bardziej pewni swoich umiejętności rozwiązywania problemów w przyszłości, jeśli będą w stanie samodzielnie pokonać tymczasowe przeszkody.
2. Okazuj bezwarunkową miłość i nieosądzające wsparcie
Poczucie osądu i wstydu może szybko zakłócić proces powrotu do zdrowia ukochanej osoby. Powiedz, że szanujesz i całkowicie wspierasz jej wysiłki na rzecz zachowania trzeźwości. Bądź hojny w dzieleniu się tym, jak bardzo je kochasz i troszczysz się o nią.
Proces zdrowienia to długa podróż, a będąc realistycznym, wystąpią także niepowodzenia. W pewnym momencie Twój przyjaciel lub członek rodziny może odczuwać „zmęczenie rekonwalescencją” lub brak motywacji do kontynuowania leczenia lub uczęszczania na spotkania. To naturalne, że czuje się zaniepokojony i zniechęcony, ale ważne jest, aby zapewnić mu zachętę, gdy przechodzi przez blokady.
Tak samo jak ważne jest, aby samemu wyznaczać granice, tak samo ważne jest szanowanie granic ukochanej osoby. Tam, gdzie normalne jest odczuwanie sporadycznego braku kontroli podczas procesu zdrowienia ukochanej osoby, posiadanie zbyt dużej kontroli może wskazywać na współzależność i sugerować, że jej nie ufasz.
3. Twórz i pielęgnuj zdrowe nawyki
Zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne ukochanej osoby jest niezbędne do pomyślnego powrotu do zdrowia. Współpracuj z ukochaną osobą, aby opracować menu na cotygodniowe posiłki, promuj nocne spacery lub karnet na siłownię i zostań powiernikiem, jeśli ukochana osoba potrzebuje podzielić się zmaganiami lub sukcesami. Możesz nawet spróbować medytacji lub jogi, aby oczyścić umysł.
4. Stwórz środowisko wspierające trzeźwość
Być może nie zastanawiałeś się zbytnio nad tym, jak Twoje życie domowe wpływa na ukochaną osobę. Zapyta, czy czuje się komfortowo, gdy pijesz drinka lub alkohol w domu. Jeśli tak nie jest, rozważ całkowite usunięcie alkoholu z domu.
Na wczesnych etapach będziesz chciał uniknąć zapraszania ukochanej osoby na wydarzenia lub uroczystości, na których będzie alkohol. Jeśli okaże się, że jest on nieunikniony – przygotujcie plan działania. Możesz zaproponować wcześniejsze opuszczenie imprezy, jeśli alkohol stanie się zbyt wyzwalający.
Z czasem może być możliwe picie w obecności ukochanej osoby – ale według jej uznania. Alkohol może być wyzwalający, zwłaszcza we wczesnym okresie zdrowienia. Pamiętaj, że chociaż Twoja ukochana osoba może powiedzieć, że nie ma problemu z alkoholem, nie oznacza to, że jest prawdomówna. Alkoholicy często wstydzą się swoich zachowań i chcą uniknąć przeszkadzania swojej rodzinie.
5. Ustaw i utrzymuj granice
Wyznaczanie granic jest zdrowe i niezbędne w procesie zdrowienia. Może się to wydawać trudne, gdy twoją pierwszą skłonnością jest rzucenie wszystkiego i pomoc ukochanej osobie. Granice chronią, pozwalają zachować zdrowie i zaangażować się w proces zdrowienia.
6. Spodziewaj się blokad na drogach
Istnieje wiele powodów, dla których ukochana osoba może unikać dodatkowej pomocy w walce z nałogiem. Taka osoba:
- Może nie chcieć przyznać, że doszło do nawrotu.
- Może obawiać się konsekwencji, takich jak utrata pracy lub miejsca zamieszkania, jeśli będzie musiała wrócić na leczenie.
- Może odczuwać poczucie porażki i strach przed osądem ze strony swojego systemu wsparcia.
- Może czuć się nieswojo, rozmawiając o swoich problemach z uzależnieniem z nieznajomym, takim jak specjalista zdrowia psychicznego.
Nie ma szybkiego i łatwego sposobu, aby pomóc osobie uzależnionej. Pokonanie uzależnienia wymaga ogromnego wysiłku i wsparcia. Jeśli ktoś nie chce zmienić swojego zachowania, nakłanianie go do skorzystania z pomocy raczej nie zadziała. Ważne jest, abyś zidentyfikował zachowania, które umożliwisz ukochanej osobie — czy to finansowo, czy emocjonalnie. Ważne jest, aby skupić się na sobie i pozwolić bliskiej osobie odczuć konsekwencje swoich działań.
7. Szukaj leczenia i wsparcia
Uzależnienie to choroba, która dotyka całą rodzinę. Gdy Twój ukochany rozpoczyna proces leczenia, powinieneś rozpocząć swój. Powrót ukochanej osoby do środowiska domowego będzie wiązał się z pewnymi próbami i frustracjami. Potrzebujesz zrozumienia i umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami i skutecznej komunikacji. Ważne jest również, abyś otrzymał wsparcie, którego potrzebujesz, aby sobie z tym poradzić.
Pamiętaj również, że istnieje wiele metod skutecznego leczenia alkoholizmu, a jedną z nich jest wszywka alkoholowa. Jest ona formą terapii lekowej stosowanej w leczeniu alkoholizmu. Nazwa na etykiecie alkoholu brzmi Implant – tabletka lecznicza (disulfiram), która jest wszczepiana pod skórę i której działanie utrzymuje się przez wiele miesięcy. W tym czasie podanie substancji czynnej hamuje metabolizm alkoholu. W rezultacie spożywanie alkoholu powoduje osadzanie się w organizmie aldehydu octowego, który nie jest przekształcany w kwas octowy. Powoduje to objawy zatrucia aldehydem octowym.
Jeśli bliska Ci osoba jest uzależniona od alkoholu, możesz skontaktować się z naszą kliniką. Zostaniesz połączony z jednym z naszych koordynatorów, który przeprowadzi Cię przez kilka pierwszych kroków rozpoczęcia procesu zdrowienia. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć drogę do trzeźwości.