Alkohol to substancja psychoaktywna, która jest bardzo łatwo dostępna w naszym kraju. Dodatkowo to substancja stosunkowo tani, która jest akceptowana w społeczeństwie. Wynika to z wysokiej kultury spożywania alkoholu w naszym kraju. Chorobą alkoholową zagrożony jest każdy. Zarówno mężczyźni, kobiety jak i bardzo młode osoby mogą uzależnić się od alkoholu. Należy pamiętać, że nie ma jednej dawki alkoholu, która powoduje uzależnienie. Każda osoba uzależnia się od innej ilości alkoholu, którą dostarczyła do swojego organizmu.
Choroba alkoholowa vs płeć – czy to ma znaczenie?
W przeszłości głośniej było o chorobie alkoholowej mężczyzn. Dziś jednak poprzez to, że kobiety mają więcej praw oraz możliwości, więcej też usłyszeć można o ich problemie z alkoholem. Poprzez odmienną budowę ciała oraz różnicę w masie ciała, kobiety upijają się znacznie szybciej niż mężczyźni. Należy jednak pamiętać, że choroba alkoholowa może dotknąć zarówno mężczyzn jak i kobiety. Według badań od nadużywania alkoholu umiera aż cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn. Bardzo często uzależnienie od alkoholu ma u płci pięknej podłoże emocjonalne. Bardzo ściśle jest to związane ze stereotypem kobiety, matki, żony i gosposi panującym w naszym kraju. Kobiety bardzo często od najmłodszych lat przeciążone są obowiązkami. Często również odczuwają zmęczenie, stres, rozdrażnienie, smutek i samotność. Są niezrozumiane i same z natłokiem obowiązków, bardzo często nałożonych przez kulturę i inne kobiety. Sprawia to, że alkohol bardzo często jest ich jedyną ucieczką od rzeczywistości i problemów. Z czasem jednak ta ucieczka przeobraża się w silne uzależnienie, które rujnuje kobiecie życie. Bardzo często uzależnione od alkoholu są kobiety, które wychowywały się w środowisku patologicznym, których ojciec był alkoholikiem, których partnerzy nadużywają alkoholu. Jest to również częsty problem u kobiet, który doświadczyły przemocy seksualnej.
Czy to jaka jest ma znaczenie?
Badania, które prowadzono nad rozwojem choroby alkoholowej wśród kobiet wykazały, że bardzo często od alkoholu uzależniają się kobiety wykształcone. Stwierdzono, że im wyższe wykształcenie i większa majętność, tym większe prawdopodobieństwo, że kobieta popadnie w nałóg. Badania wykazały również, że kobiety białe są bardziej skłonne do sięgania po alkohol, niż kobiety z innych kultur.
Dlaczego kobiety piją coraz więcej?
Niektórzy uczeni z dziedziny socjologii wysnuli tezę, że kobiety znacznie częściej sięgają po alkohol, gdyż zmienia się ich rola w społeczeństwie. Świat stale się rozwija i idzie do przodu, kobiety walczą o swoje prawa, bardzo często obejmują stanowiska w branżach, które zdominowane są przez mężczyzn. Często osiągają wysokie kierownicze stanowiska, które obciążone są dużym stresem. Kobieta w pracy musi być silna, władcza i niezależna, zaś w domu musi zmieniać się w dobrą matkę i żonę. Połączenie tych ról bywa bardzo trudne i wymagające. Dodatkowo od kobiet wymaga się, aby każda z ról i zadań, które jej przypadły wykonane było perfekcyjnie. Bardzo często to przez zewnętrzną presję, ocenę innych i zawiść innych kobiet, jednostki nie radzą sobie z tym wszystkim. To bardzo często może być moment, w którym kobieta sięga po alkohol. Kobiety nie chcą stale czuć lęku i frustracji, odkrywają, że substancją, która pozwala zapomnieć o codzienności jest alkohol, który przynosi relaks i ukojenie.
Choroba alkoholowa u kobiet – jak się objawia?
Objawy choroby alkoholowej oraz styl picia alkoholu u mężczyzn i kobiet są bardzo podobne. Choroba alkoholowa u kobiet bardzo często rozpoczyna się, gdy kobieta sięga po alkohol jako “lekarstwo” na traumę, problemy czy stres. Wtedy spożywanie alkoholu staje się coraz częstsze i coraz bardziej niezbędne do “normalnego” funkcjonowania. Wraz z rozwojem uzależnienia, zwiększa się również tolerancja kobiety na alkohol. Oznacza to nic innego jak to, że kobieta musi wypijać większe ilości alkoholu, aby poczuć pożądany stan upojenia alkoholowego. Kobieta wraz z rozwojem uzależnienia przechodzi kolejne fazy choroby alkoholowej. Po pewnym czasie nie potrafi już kontrolować ilości wypijanego alkoholu, ani swojego zachowania po jego spożyciu.
Znaczącą różnicą jest tutaj fakt, że kobiety znacznie częściej ukrywają swoje uzależnienie. Piją raczej skrycie i w samotności. Kobietom wstyd jest przyznać przed innymi, że mają problem z alkoholem. Wynika to z uwarunkowań kulturowych i tego jak wiele oczekuje się od kobiet. Jest im zwyczajnie wstyd, że nie są idealne, boją się krytyki i oceny innych. Miewają stany depresyjne po spożyciu alkoholu. Wszystko to powstrzymuje kobietę przed sięganiem po pomoc i szukaniem pomocy.
Objawy choroby alkoholowej u kobiet są bardzo podobne jak u uzależnionych od alkoholu mężczyzn, jednak w większym stopniu negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne oraz psychiczne kobiet .
Jak alkohol wpływa na organizm kobiet?
Poprzez odmienną budowę ciała i mniejszą wagę kobieta znacznie szybciej odczuje skutki alkoholu. Alkohol jest również znacznie bardziej toksyczną substancją dla kobiety. Po raz kolejny wynika to z odmiennej budowy ciała. Ciało kobiety zawiera więcej tłuszczu, który przechowuje etanol, zaś znacznie mniej wody, która mogłaby osłabić działanie etanolu.
Jak leczyć chorobę alkoholową u kobiet?
Choroba alkoholowa kobiet jest leczona w podobny sposób jak u mężczyzn. Zasada działania przy odtruciu organizmu oraz wszywce alkoholowej jest taka sama jak u mężczyzn. Wszywka alkoholowa jest podawana pod skórę pacjentki w okolicach łopatek lub pośladków. Działanie tabletek sprawia, że po spożyciu alkoholu, jednostka już w ciągu kilku minut odczuwa negatywne skutki zatrucia alkoholowego. Kobieta odczuwa silny ból głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunkę, dreszcze, bóle mięśni, skoki ciśnienia i inne objawy, które mogą utrzymywać się aż do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu.
Różnice w leczeniu pojawiają się podczas terapii leczenia uzależnień. Kobieta również uczęszcza na terapię indywidualną jak i grupową, jednak psycholog skupia się bardziej na emocjach pacjentki. Specjalista pracuje również nad przeżyciami z przeszłości, które ukształtowały postawy kobiety.
Przed kobietą stoi trudne zadanie. Należy przyznać się przed sobą do swojego uzależnienia, znaleźć jego istotę oraz nauczyć się żyć i rozwiązywać trudności bez sięgania po alkohol.
Alkohol a ciąża – czy to odpowiednie połączenie?
Już na wstępie warto wyraźnie zaznaczyć, że to okrutnie niebezpieczne połączenie. Kobieta, która spożywa alkohol podczas ciąży, naraża własne potomstwo na zespół FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Choroba ta jest nieuleczalna. FAS powoduje wiele zaburzeń rozwoju u dziecka, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Jedynym sposobem na uniknięcie tej choroby, jest całkowita abstynencja w okresie ciąży. Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu w ciąży może wywołać wystąpienie FAS u maleństwa. Dziecko to zmagać się będzie ze spowolnionym rozwojem fizycznym, zaburzona budową ciała oraz zaburzeniami, które wynikają z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.