Nadużywanie alkoholu jest drugą najczęstszą formą uzależnienia, zaraz po tytoniu. Niektóre osoby są bardziej dotknięte niż inne.
Kiedy picie danej osoby powoduje niepokój lub krzywdę, nazywa się to zaburzeniem związanym z używaniem alkoholu. Szacuje się, że 10% dorosłych mężczyzn i 5% dorosłych kobiet cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Spożywanie przez nich alkoholu prowadzi do problemów zdrowotnych lub kłopotów w domu, w pracy, w szkole i z prawem. Wielu z nich straciło kontrolę nad piciem; nie są w stanie zatrzymać lub ograniczyć picia, pomimo poważnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych i utraty cennych zajęć lub relacji.
Czym jest alkoholizm i jak alkohol wpływa na nasz organizm? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Alkoholizm – czym jest?
Alkoholizm jest postępującą i przewlekłą chorobą, która obejmuje problemy z kontrolowaniem spożycia alkoholu i zaabsorbowaniem nim.
Nadużywanie alkoholu to wzorzec picia, który powoduje uszczerbek na zdrowiu, relacjach międzyludzkich lub zdolności do pracy, w tym wielokrotne zaniedbywanie obowiązków, używanie alkoholu w niebezpiecznych sytuacjach, problemy prawne z powodu picia, dalsze picie pomimo problemów w związku czy picie w celu odstresowania.
Wiele problemów związanych z piciem zaczyna się, gdy ludzie używają alkoholu w celu złagodzenia stresu. Ponieważ alkohol jest lekiem uspokajającym, z czasem potrzeba na wypicie wysokoprocentowych napojów wzrasta, aby uzyskać ten sam efekt. Jest to na przykład częstsze upijanie się po bardzo stresującym dniu lub częstsze sięganie po butelkę po kłótni z szefem, przyjacielem lub partnerem.
Intensywne picie może poważnie uszkodzić wątrobę, żołądek, serce, mózg i układ nerwowy. Zwiększa również ryzyko raka jamy ustnej, gardła, krtani (skrzynki głosowej) i przełyku. Kobiety, które dużo piją, są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi i osteoporozę. Ponadto ludzie, którzy dużo piją, mogą nie jeść odpowiednio, więc mogą rozwinąć się u nich niedobory witamin i minerałów.
Alkohol może również zmieniać skuteczność i toksyczność leków. Niektóre leki zwiększają stężenie alkoholu we krwi lub nasilają niekorzystny wpływ alkoholu na mózg.
Oznaki nadużywania alkoholu
Zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu jest poważnym i postępującym stanem, ale to jest do wyleczenia. Jeśli uważasz, że Ty lub bliska Ci osoba ma problem z alkoholem, dowiedz się więcej o tej chorobie i poproś o pomoc lekarza.
Wczesne objawy zaburzenia związanego z nadużywaniem alkoholu obejmują picie większej ilości niż planowano, dalsze picie alkoholu pomimo obaw innych oraz częste próby ograniczenia lub zaprzestania picia. W miarę postępu nadużywania alkoholu jednostka rozwija tolerancję na alkohol. Musi pić więcej alkoholu, aby uzyskać pożądane dobre samopoczucie lub upić się.
Kiedy dana osoba uzależnia się od alkoholu i nie może się napić, rozwijają się objawy odstawienia, takie jak ból głowy, nudności i wymioty, niepokój i zmęczenie.
Gdy nadużywanie alkoholu się pogarsza, osoba staje się zaabsorbowana alkoholem i może stracić kontrolę. Może mieć omdlenia, czyli epizody, w których dana osoba całkowicie zapomina o tym, co się wydarzyło, gdy była pijana, mimo że była wtedy przytomna.
W końcu następują zmiany osobowości. Osoba nadużywająca alkoholu może stać się bardziej agresywna, a jej zdolność do funkcjonowania (utrzymania pracy lub utrzymywania relacji z przyjaciółmi i rodziną) może ulec znacznemu pogorszeniu. Osoby intensywnie pijące mogą odczuwać drżenie, ataki paniki, dezorientację, halucynacje i drgawki.
Osoby z problemami alkoholowymi często piją samotnie i twierdzą, że pomagają im zasnąć lub radzą sobie ze stresem. Osoby, które nadmiernie piją, mogą również angażować się w ryzykowne zachowania seksualne lub prowadzić samochód, gdy nie powinny. Są również bardziej narażeni na uzależnienie od innych narkotyków.
Jak nadużywanie alkoholu wpływa na organizm
Wpływ zbyt dużej ilości alkoholu na organizm jest druzgocący. Konsekwencje zdrowotne nadużywania alkoholu obejmują:
- zapalenie żołądka,
- zapalenie wątroby,
- krwawienie z żołądka i przełyku,
- impotencję, trwałe uszkodzenie nerwów i mózgu (drętwienie lub mrowienie, brak równowagi, niezdolność do koordynacji ruchów, roztargnienie, omdlenia lub problemy z pamięcią krótkotrwałą)
- zapalenie trzustki.
Długotrwałe nadużywanie alkoholu może również zwiększać ryzyko i ciężkość zapalenia płuc i gruźlicy; uszkodzić serce, prowadząc do niewydolności serca; i powodują marskość wątroby, prowadzącej nawet do śmierci. .
Leczenie nadużywania alkoholu
Osoba, która potrzebuje pomocy w leczeniu uzależnienia od alkoholu, może być ostatnią, która zda sobie sprawę, że ma problem. Nawet jeśli osoba uzależniona odmówi leczenia, członkowie rodziny mogą uzyskać pomoc i wsparcie od organizacji takiej jak np. AA.
Wiele podobnych programów odwykowych od narkotyków i alkoholu oferuje poradnictwo członkom rodziny, aby mogli dowiedzieć się, jak pomóc osobie uzależnionej w uzyskaniu odpowiedniego wsparcia i pomocy. Ważną częścią tych programów jest uczynienie pijącego odpowiedzialnym za swoje zachowanie i pomoc rodzinie w zaprzestaniu chronienia go przed konsekwencjami picia.
Leczenie nadużywania alkoholu zaczyna się od pomocy osobie pijącej w zrozumieniu, że ma problem i potrzebuje pomocy. Gdy osoba pijąca chce przestać pić, leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych (np. regularne spotkania z doradcą) lub w programie szpitalnym (gdzie leczenie jest znacznie bardziej intensywne).
Prawie wszystkie programy leczenia postrzegają uzależnienie od alkoholu jako przewlekłą, postępującą chorobę, a większość programów kładzie nacisk na całkowitą abstynencję od alkoholu i innych narkotyków.
Leczenie szpitalne zwykle rozpoczyna się od detoksykacji — nadzorowanego odstawienia alkoholu — zwykle z pomocą leków łagodzących niebezpieczne skutki odstawienia, w tym niepokój, pobudzenie, halucynacje, delirium i drgawki. W najcięższej postaci odstawienie alkoholu może zagrażać życiu.
Istotną rolę odgrywa również leczenie farmakologiczne. Jednym ze stosowanych leków są tzw. wszywki alkoholowe. Esperal (disulfiram) znajduje się w organizmie pacjenta przez rok. Kiedy lek wchodzi w kontakt z alkoholem, enzym, który go rozkłada, zostaje zablokowany, co prowadzi do gromadzenia się alkoholu w organizmie. Jest to dobre podejście do wspomagania farmakoterapii w utrzymaniu trzeźwości, ponieważ powoduje takie same niekorzystne skutki jak zatrucie alkoholem.
Utrzymanie trzeźwości — często nazywane zdrowieniem — to długotrwały proces, który może przybierać różne formy. Grupy wspólnotowe, takie jak Anonimowi Alkoholicy, są często bardzo pomocne.
Leczenie alkoholizmu dotyczy również medycznych i psychologicznych konsekwencji uzależnienia od alkoholu. Pracownicy służby zdrowia doradzają osobie i rodzinie w kwestii natury uzależnienia i pomagają osobie znaleźć pozytywne alternatywy dla używania alkoholu, a także danej osobie radzić sobie z wszelkimi powiązanymi problemami, takimi jak depresja, stres w pracy, prawne konsekwencje picia lub niespokojne relacje osobiste.