Wielu z nas zna pojęcie funkcjonującego alkoholika. To mężczyzna lub kobieta, którym – wbrew stereotypom – udaje się utrzymać pracę, opłacić czynsz i poza tym zachować pozory życia nieskażonego problemami nałogu.
Zrozumienie, jak funkcjonuje ten rodzaj uzależnienia, jest ważne, ponieważ wysokofunkcjonujące uzależnienie od alkoholu może być równie szkodliwe dla sprawcy i jego bliskich.
Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?
Objawy funkcjonującego alkoholika mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ uzależnienie nie ma jednej twarzy. Kiedy myślisz o kimś, kto cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu, możesz wyobrazić sobie osobę, która została porzucona przez przyjaciół i rodzinę, lekceważy czystość osobistą i nie jest w stanie utrzymać pracy. Prawda jest taka, że alkoholizm, jak każdy stan, który wiąże się ze złożonością ludzkiego zachowania, istnieje w całym spektrum nasilenia.
Termin „alkoholik wysokofunkcjonujący” nie jest formalną diagnozą medyczną, ale raczej terminem używanym do opisania osoby, która jest fizycznie lub psychicznie uzależniona od alkoholu, ale nadal może funkcjonować jako członek społeczeństwa. Terminy takie jak „obecnie funkcjonujący” są również używane, ponieważ spożywanie alkoholu zwykle pogarsza się i jest mało prawdopodobne, aby dana osoba działała wiecznie.
Ktoś opisany jako dobrze funkcjonujący alkoholik może wyglądać na zdrowego zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Może nawet biegać w maratonach lub być bardzo zaangażowany w fitness. Jego nawyki związane z piciem alkoholu rzadko powodują, że opuszcza pracę lub inne obowiązki. Zazwyczaj jest w stanie z powodzeniem zarządzać większością aspektów życia, w tym pracą, życiem rodzinnym i związkami. To powiedziawszy, najprawdopodobniej zmaga się z natrętnymi pragnieniami alkoholu, nieudanymi próbami rzucenia picia i innymi negatywnymi skutkami dla ich zdrowia fizycznego i samopoczucia.
Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak ocenić, czy jesteś funkcjonującym alkoholikiem. Oznaki i objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Jednak jedno pozostaje niezmienne – znaczny poziom spożycia alkoholu.
Nawyki i cechy dobrze funkcjonujących alkoholików
Ogólnie zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą być trudne do zidentyfikowania z zewnątrz. Ponieważ alkohol jest legalny, powszechnie dostępny, a nawet akceptowany kulturowo w wielu kręgach, jeszcze trudniej jest zidentyfikować osobę cierpiącą na dobrze funkcjonującą postać alkoholizmu. Istnieją pewne zachowania, które wskazują, że dana osoba może cierpieć na alkoholizm. Zachowania te często pokrywają się z cechami wykazywanymi przez osobę cierpiącą na dobrze funkcjonującą postać choroby.
Dobrze funkcjonujący alkoholik często spożywa taką samą ilość alkoholu, jak ktoś z wysoko rozwiniętym alkoholizmem. Jednak rzadko będzie wykazywać te same oznaki zatrucia. Dzieje się tak, ponieważ z czasem rozwinęła się u niego fizyczna tolerancja na alkohol. Oznacza to, że potrzebuje więcej alkoholu, aby odczuć jego działanie. Z powodu tej tolerancji musi pić coraz większe ilości, aby poczuć upragniony efekt.
Niektóre inne cechy behawioralne, które mogą wskazywać, że ktoś cierpi na dobrze funkcjonujące zaburzenie związane z używaniem alkoholu, mogą obejmować:
- Utrata pamięci i utrata przytomności po spożyciu alkoholu.
- Stawanie się defensywnym lub unikanie jakiejkolwiek krytyki picia alkoholu.
- Bycie skrytym lub wprowadzającym w błąd, co do ilości spożywanego alkoholu. Obejmuje to picie alkoholu przed wydarzeniem, na którym alkohol nie jest dostępny, ukrywanie alkoholu w domu lub picie, gdy jest się samemu.
- Kontynuowanie nawyków związanych z piciem pomimo negatywnych skutków dla fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia.
- Zaprzeczanie problemowi z piciem, ponieważ nie doświadczyło się żadnych poważnych konsekwencji z powodu picia.
- Nie pasujące do typowego wizerunku osoby z problemem związanym z używaniem alkoholu, takie jak utrzymywanie sprawnej sylwetki lub zadbany wygląd.
- Picie dużej ilości napojów alkoholowych bez wykazywania oznak upojenia alkoholowego.
- Picie w pracy lub podczas przerwy na lunch.
- Picie, aby poradzić sobie z trudnymi lub stresującymi sytuacjami lub jako nagroda za dobrą robotę.
- Doświadczanie silnej potrzeby picia w pewnych sytuacjach, gdy alkohol nie jest dostępny.
- Wywiązywanie się z obowiązków w pracy, w domu, z rodziną lub dziećmi pomimo nawyków związanych z piciem.
- Ukrywanie picia przed współpracownikami, członkami rodziny i przyjaciółmi.
- Uzasadnianie picia jako akceptowalnego, jeśli pije się drogie wino i alkohol lub na ekskluzywnych imprezach.
- Okłamywanie siebie lub innych na temat ilości lub mocy spożywanych napojów.
- Porównywanie konsekwencji swojego picia do innych, którzy doświadczyli czegoś gorszego, aby usprawiedliwić swoje nawyki jako „nie takie złe”.
- Zdobycie reputacji osoby wykonującej świetną robotę w pracy lub w domu pomimo nadmiernego spożywania alkoholu.
Jeśli te nawyki brzmią ci znajomo lub rozpoznajesz je u kogoś, kogo kochasz, pomocne może być zasięgnięcie porady specjalistów.
Przyczyny alkoholizmu
Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może rozwinąć zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Większość osób z alkoholizmem nie należy do osób wysokofunkcjonujących, ale schorzenie bardzo często wynika z tych samych problemów. Niektóre z problemów, które mogą prowadzić do rozwoju alkoholizmu obejmują:
- Posiadanie współistniejącego stanu zdrowia psychicznego, takiego jak depresja lub lęk.
- Doświadczanie presji kulturowej lub rówieśniczej w odniesieniu do picia alkoholu.
- Posiadanie jednego lub więcej bliskich przyjaciół lub członków rodziny cierpiących na alkoholizm.
- Wysoki poziom stresu w domu lub w pracy.
- Niska samoocena lub problemy z wizerunkiem.
Pomoc w leczeniu alkoholizmu
Nie zawsze łatwo jest zauważyć, czy ukochana osoba jest dobrze funkcjonującym alkoholikiem. Jeśli uważasz, że wykazuje oznaki bycia dobrze funkcjonującym alkoholikiem, być może zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób podejścia do tak delikatnej sytuacji. Jednym z najlepszych sposobów podejścia do tematu jest rozważenie szczerej i otwartej dyskusji na temat wpływu spożywania alkoholu. Może to zachęcić daną osobę do szukania pomocy w licencjonowanej placówce leczenia uzależnień, gdzie zostanie poddana m.in. terapii. Można również rozważyć leczenie wszywką alkoholową, która ma za zadanie pomoc w utrzymaniu abstynencji poprzez wywoływanie negatywnych objawów po napiciu się alkoholu. Wszywka jest skuteczna w połączeniu z terapią i w przypadku osób, które świadomie podjęły decyzję o leczeniu.
Wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu może mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu dalszemu postępowi problemu. Może to pomóc tobie lub bliskiej osobie uniknąć dalszych szkód psychicznych, fizycznych i emocjonalnych spowodowanych spożywaniem alkoholu.