Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu (czasami nazywane alkoholizmem) to stan chorobowy, który wiąże się z intensywnym lub częstym piciem alkoholu, nawet jeśli powoduje problemy, stres emocjonalny lub krzywdę fizyczną. Połączenie leków, terapii behawioralnej i wsparcia może pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie w powrocie do zdrowia.
W dzisiejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z alkoholizmem.
Czym jest alkoholizm?
Według podstawowej definicji alkoholizm to choroba spowodowana przewlekłym, obsesyjnym piciem. Czysto farmakologiczno-fizjologiczna definicja alkoholizmu klasyfikuje go jako uzależnienie, które wymaga przyjmowania coraz większych dawek w celu uzyskania pożądanych efektów i które powoduje zespół abstynencyjny po zaprzestaniu picia.
Definicja ta jest jednak nieadekwatna, ponieważ alkoholicy, w przeciwieństwie do innych uzależnionych osób, nie zawsze potrzebują coraz większych dawek alkoholu. Z drugiej strony osoby uzależnione od opium tak bardzo przystosowują się do narkotyku, że są w stanie przeżyć ponad sto razy większą niż normalna dawka śmiertelna, ale zwiększone ilości, do których przystosowują się alkoholicy, rzadko przekraczają normalną pojedynczą dawkę śmiertelną.
Jak picie zbyt dużej ilości alkoholu wpływa na człowieka?
Picie zbyt dużej ilości alkoholu może zaszkodzić zdrowiu. Jest to związane z:
- Uszkodzeniem mózgu, w tym demencji;
- Rozpaczą, depresją i samobójstwami;
- Nowotworami piersi, wątroby, okrężnicy i jamy ustnej;
- Alkoholowym zespołem płodowym (w przypadku kontaktu z alkoholem przed porodem);
- Wypadkami i urazami;
- Problemami z wątrobą, takimi, jak marskość, zapalenie wątroby i stłuszczenie wątroby;
- Zaciemnieniem, napadami złości, jazdą pod wpływem;
- Częste lub intensywne picie może również prowadzić do problemów osobistych, takich jak problemy z pieniędzmi, pracą, relacjami z rodziną i przyjaciółmi.
Co powoduje uzależnienie od alkoholu?
Nie ma pewnego, jednego powodu. Uzależnienie mogą powodować takie czynniki, jak genetyka, wydarzenia z wczesnego dzieciństwa, gdy dziecko pochodzi z rodziny alkoholowej, doświadczenie traumy czy problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, zaburzenia odżywiania, niepokój czy zespół stresu pourazowego.
Jakie są objawy zaburzeń związanych z używaniem alkoholu?
Objawy zaburzeń związanych z używaniem alkoholu obejmują:
- Utraty przytomności lub zaniki pamięci;
- Kontynuowanie picia, nawet jeśli powoduje to negatywne skutki;
- Picie więcej lub dłużej niż się zaplanowało;
- Rozdrażnienie, gdy nie spożywa się alkoholu;
- Częste kace;
- Wchodzenie w niebezpieczne sytuacje, podczas picia (na przykład prowadzenie samochodu);
- Rezygnacja z zajęć, aby móc pić;
- Ciągła ochota na alkohol;
- Powtarzające się problemy w pracy, szkole, związkach lub z prawem;
- Picie większych ilości w celu uzyskania tych samych efektów;
- Niemożność zaprzestania picia po rozpoczęciu;
- Spędzanie dużej ilości czasu na piciu lub rekonwalescencji po piciu;
- Chęć ograniczenia, ale niemożność;
- Obsesja na punkcie alkoholu.
Osoba z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu może również odczuwać objawy odstawienia, gdy ogranicza lub przestaje pić, takie jak:
- Lęki, depresja, niepokój;
- Nudności, kołatanie serca; .
- Drżenie rąk; drgawki;
- Problemy ze snem;
- Halucynacje;
- Majaczenie alkoholowe.
Jakie są etapy uzależnienia od alkoholu?
Alkoholizm rozwija się etapami. Wyróżniamy takie fazy, jak:
Faza wstępna, w której pije się towarzysko w celu złagodzenia stresu lub poczucia się lepiej. Może zacząć rozwijać się tolerancja na alkohol.
Faza ostrzegawcza, w której alkohol staje się istotną częścią życia osoby pijącej.
Krytyczna, gdzie spożywanie alkoholu wymyka się spod kontroli i powoduje problemy w życiu rodzinnym i społecznym; w tej fazie często pije się ciągami.
Przewlekła, w której picie jest głównym celem wyłączając jedzenie, zdrowie i szczęście. .
Jak diagnozuje się zaburzenie związane z używaniem alkoholu?
Nie ma jednego testu laboratoryjnego na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Diagnoza opiera się na rozmowie z lekarzem. Diagnoza jest stawiana, gdy picie zakłóca Twoje życie lub w znacznym stopniu wpływa na Twoje zdrowie.
Jak leczy się zaburzenia związane z używaniem alkoholu?
Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne, zarówno dla osoby pijącej, jak i jej rodziny, oraz długotrwałe. Istnieje kilka skutecznych metod, które pomagają w wyjściu z choroby.
Psychoterapia – jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Kładzie ona nacisk na zdolność osoby uzależnionej do zaprzestania lub zmniejszenia spożycia, jej poziom gotowości do zmiany, otoczenie społeczne osoby uzależnionej oraz jej sieć wsparcia.
Leki – takie jak wszywka alkoholowa, która jest jednym ze środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu. Chirurg wprowadza tabletki pod skórę i powoli uwalnia substancję czynną do krwi pacjenta. W wyniku działania wszywki, pacjent odczuwa nieprzyjemny dyskomfort dziesięć minut po spożyciu napoju alkoholowego. W zamierzeniu twórców leku ma on wywołać awersję do alkoholu.
Grupy wsparcia – spotkania grupowe z innymi osobami cierpiącymi na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu skutecznie pomagają w wyjściu z uzależnienia. Częściej niż nie, spotkania AA są bezpłatne i dostępne w większości miejsc.
Twoje leczenie będzie zależeć od etapu powrotu do zdrowia i ciężkości choroby. Możesz potrzebować leczenia stacjonarnego, rehabilitacji stacjonarnej, intensywnej terapii, detoksu lub opieki ambulatoryjnej.
Jakie są efekty leczenia?
Sukces leczenia każdego zaburzenia zachowania lub osobowości jest zawsze trudny do oszacowania i dotyczy to również alkoholizmu. Niektórzy uważają, że jedna lub druga terapia omówiona w tej sekcji działa lepiej dla niektórych pacjentów, ale takie przekonania nie zostały potwierdzone eksperymentalnie. Możliwe, że najskuteczniejsza terapia to taka, w którą terapeuta lub pacjent najbardziej wierzy. Ten czynnik subiektywności może wyjaśniać gorsze wyniki osiągnięte w kontrolowanych eksperymentach, porównując różne metody leczenia z niekontrolowanymi doniesieniami o leczeniu alkoholem.
Kto nie powinien pić alkoholu?
Są ludzie, którzy nie powinni pić alkoholu. To m.in.
- Osoby poniżej 18 roku życia;
- Kobiety w ciąży;
- Osoby prowadzące samochód, planujące podróż lub udział w innych czynnościach wymagających umiejętności, koordynacji i czujności.
- Osoby przyjmujące niektóre leki, które nie mogą wchodzić w interakcję z alkoholem;
- Cierpiące na określone schorzenia;
- Osoby, które wyszły z uzależnienia lub nie są w stanie kontrolować ilości wypijanego alkoholu.